Kuruluş Duyurusu

Denizli Fotoğraf Sanatı Derneği

Denizli‘de uzun zamandır Fotoğraf ile sanatsal anlamda ilgilenen ve bu sanat dalının ilimizdeki geleceği hakkında kaygı taşıyan fotoğrafçılar bir araya gelerek DEFSAD‘ı kurmuşlardır.

Amatör ve profesyonel ayrımı yapmaksızın fotoğrafa gönül veren, fotoğraf tekniklerini araştırıp, uygulayarak ve sanatsal kaygılarla fotoğraf çeken herkes DEFSAD’a üye olup çalışmalara katılabilecektir.

Denizli’de değişik meslek dallarında olup fotoğraf ile ilgili olan daha çok bireysel çalışmalarıyla tanınan insanlar bundan sonra kurumsal kimlik taşıyarak bu çalışmalarını sürdürebilecek, ürünlerini kamuoyuna DEFSAD sayesinde daha kolay ve etkili ulaştırabilecektir.

DEFSAD “Fotoğraf çekiyorum ama tekniklerini de öğrenmek istiyorum” diyenlere özel kurslar, eğitim çalışmaları ve uygulamalar yaptırmak suretiyle de bu sanat dalına hizmet etmeyi hedeflemektedir. Böylece topluma da hizmet edeceğimizi düşünüyoruz .

DEFSAD ;

  • Denizli’de fotoğraf konuşulsun,
  • Fotoğraf yaşatılsın, güzelliklere ortam hazırlansın ,
  • Fotoğrafı sevenler bilerek , isteyerek güzel fotoğraf çeksin,
  • Fotoğraf sanatı yarınlara taşınsın ve üretilenler halka ulaşsın diye kurulmuştur.

Fotoğraf sanatının toplumsal işlevini gerçekleştirmek, fotoğraf sanatı aracılığıyla kitlelerle bağ kurmak, fotoğraf sanatçılarının tanışma ve dayanışmalarını sağlamak, onları bir araya getirmek, yapıt verecek olanaklar hazırlamak, yapıtlarını değerlendirmek, ve onların sağlam temellere oturtulması için bilimsel araştırmalar yapmak, sanat kurumları ile ortaklaşa çalışarak dayanışmaya içinde olmak amaçlarıyla kurulmuştur.”

Ayrıca sergiler açmak, diapozitif gösteriler yapmak, fotoğraf kursları, seminerler, toplantılar, fotoğraf çekim çalışmaları düzenlemek, üyelere ve kursiyerlere karanlık oda olanağı sağlamak, ileride yarışmalar organize etmekte derneğin diğer amaçlarındandır.

İşte bu amaçlarla yola çıkan ve koyduğu hedeflere mutlaka ulaşmak isteyen fotoğraf sanatı tutkunları önümüzdeki zaman diliminde etkinlikleriyle kamuoyuna bu konuda neler yapabileceklerini göstereceklerdir.

Bundan sonra “neden Denizli’de fotoğraf derneği yok?” sorusu sorulmayacaktır. Artık Denizli’de fotoğraf sanatı ile uğraşanlar DEFSAD ile kurumsal kimliğe kavuşmuşlardır. DEFSAD, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonuna üye tek dernektir.

Bu duygu ve düşüncelerle bizlerle beraber olan fotoğraf dostlarına , maddi-manevi katkıda bulunanlara ve bundan sonra bulunacak olanlara şükranlarımızı sunuyoruz.

DEFSAD 1. Kuruluş Toplantısı
03.02.2007, Denizli