Üyelerimizden Fotoğraflar..

 

MEHMET ERHAN KURHAN

 
 
 

TFSF

           

       Derneğimiz TFSF üyesidir.

 
 
ALİ DERE
mail.alidere@gmail.com
https://www.instagram.com/aliderephotos/


1983 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde doğdum.

2011’de Anadolu Üniversitesi işletme bölümünü, 2013’te Pamukkale Üniversitesi Satış ve Pazarlama bölümünü tamamladım. Şuanda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümüne devam etmekteyim. Fotoğraf ile olan yolculuğum 2001 yılında aldığım ilk analog makine ile başlamasına rağmen gerçek anlamda fotoğraf çalışmalarıma 2014 yılının sonlarında başladım. Denizli Fotoğraf Sanatı Derneği (DEFSAD) yönetim kurulu üyesiyim.Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller aldım.

Özellikle Sokak, Makro ve Gece fotoğrafları çekiyorum.

Robert Capa’nın ‘’Teknik olarak kötü ama güçlü bir görüntüyü, tekniği iyi ama zayıf bir görüntüye her zaman tercih ederim’’ sözünü temel alarak fotoğraflarımı kompozisyon, kadraj ve ışık bilgim ile inşa etmeye çalışıyorum.

Fotoğraf çekerken amacım, insanlara göremedikleri yaşamları aktarmak, gidemedikleri yerlere götürebilmek ve göremedikleri kesitleri görmelerini sağlamaktır.Buna kısaca bilinmeyenin perdesini aralamakta diyebiliriz.

Benim için fotoğraf; anlatmak, içine girmek ve tanık olmak demektir,yani anlatmanın bir başka biçimidir.Anlatabilmek içinde o dili iyi bilmek gerekir.Teknik ve kuramsal olarak kendimi geliştirmek için fotoğrafla ilgili yerli ve yabancı yayınları takip ediyorum.Sık sık fotoğraf sitelerindeki diğer fotoğrafcıların çalışmalarını incelemekten büyük keyif alırım.

Bence fotoğrafcı başka yaşamların ne kadar içine girebilirse, hikayesi o kadar derin olur. Bunun için çalışmak, sahaya inmek, seyahat etmek, insanlarla kaynaşmak, düşünsel olarak kendini geliştirmek ve güncel olanı takip etmek, iyi fotoğraf için şart. Bunun için iyi fotoğrafın peşine düşmek, çalışmak, oradan oraya sürüklenmek benim için bir yaşam biçimi, mutluluk kaynağı.

‘’Tanık olmak’’ derken benim anladığım, perde gerisine inebilmek, görünenin arkasında duran şeye ulaşabilmek demek. İşte fotoğraf beni sürekli buna zorladığı için yaşamın pek çok boyutuna ulaşabilmemi sağlıyor ve hayatıma anlam katıyor.

Saygılarımla..
 
 
 
Mavera Web